2020 National Triple Crown Overall Top Three

 30-Jul-2020The National Triple Crown is one of the most prestigious awards in 3D archery. Although this year has presented some challenges, we are still awarding National Champions with a modification. Due to not being able to hold the third leg for the National Triple Crown, the National Champions are being awarded based on totals from the First Leg at Pipestem and the Second Leg at Franklin. The pro scores do not include the shoot-off and will be based on forty targets per event. We would like to congratulate our National Champions.

                                                      Score 11’s

AHC- 1st Place: Luke Lacy 809 35

2nd Place: Steve Hilbun Jr. 803 31

3rd Place: James Todd 802 34


BB- 1st Place: Dewayne Martin 735 16

2nd Place: Dwight Dorsey 659 12

3rd Place: Logan Vaughan 624 6


BBO- 1st Place: Brandon Reitz 814 38

2nd Place: Andrew DeHaven 810 36

3rd Place: Gabe Griffith 807 34


CUB- 1st Place: Ethan Conway 852 52

2nd Place: Bill Krichbaum III 840 42

3rd Place: Brock Myers 828 42


FBB- 1st Place: Sydney Phipps 698 10

2nd Place: Heather Vaughan 404 2

3rd Place: Cynthia Baldwin 190 0


FBO- 1st Place: Mackenzie Bergman 776 18

2nd Place: Ashley Grove 770 26

3rd Place: Jeanna Allbritain 757 18


FBR- 1st Place: Alison Todd 766 19

2nd Place: Robin Fogle 746 18

3rd Place: Christy Branham 736 18


FHC- 1st Place: Heidi Rich 805 30

2nd Place: Holly Samples 800 26

3rd Place: Sarah Jane Burnsworth 796 30


FSR- 1st Place: Sara Kay 734 21

2nd Place: Rita Daley 728 12

3rd Place: Brenda Zannetakis 710 13


FY- 1st Place: Sammy Price 832 41

2nd Place: Alexis Dehner 825 35

3rd Place: Taylor Bergman 818 32


GEN- 1st Place: Clay Tenney 751 17

2nd Place: Rebecca Smith 715 21

3rd Place: Leah Smith 670 14


HC- 1st Place: Nathaniel Harper 835 41

2nd Place: John Ball III 823 43

3rd Place: Cody Bush 822 39


HF- 1st Place: David E Dubrawka 763 18

2nd Place: Michael Westfall 662 7

3rd Place: Bob Leibhart 646 9


LB- 1st Place: Randy Irvine 712 11

2nd Place: Trevor Fielder 692 12

3rd Place: David Wallace 674 16


MBO- 1st Place: Thomas Daniels 796 30

2nd Place: William K Kirkendall 796 22

3rd Place: Adam Winey 794 31


MBR- 1st Place: Robert Edwards II 760 21

2nd Place: Joseph Stacey 722 15

3rd Place: Clay L Young 720 18


MCBH- 1st Place: Damian G. Considine 783 31

2nd Place: Bill Burns 773 25

3rd Place: Vitus Loretto 766 26


MHC- 1st Place: Paul Voshell 837 43

2nd Place: Rowland Goble 791 21

3rd Place: Dick Ward 784 25


MR- 1st Place: Sean Phipps  283  1

2nd Place: Dale Wade  276  2

3rd Place: Bill Whitman 261  2


MSR- 1st Place: Dave Brooks 798 28

2nd Place: Terry Call 790 22

3rd Place: Aaron Kilburn 788 29


PHC- 1st Place: Jonathan Smith 790 21

2nd Place: Matt Bressler 784 31

3rd Place: Timothy McWilliams 780 21


PMR- 1st Place: Levi Morgan 840 46

2nd Place: Dan McCarthy 822 36

3rd Place: Joseph Goza 819 37


PRF- 1st Place: Sharon L Wallace 792 31

2nd Place: Erin McGladdery 788 20

3rd Place: Emily McCarthy 773 18


PSR- 1st Place: Tim Gillingham 810 33

2nd Place: Jeff Hopkins 785 33

3rd Place: Tony Tazza 784 28


SFHC- 1st Place: Lisa Zuber 815 31

2nd Place: Dixie Lambert 792 23

3rd Place: Rhonda Gibson 773 24


SHC- 1st Place: Tim Gibson 817 39

2nd Place: Gerald Zamrzla 808 30

3rd Place: Scott Crawford 806 29


SMC- 1st Place: Harold Cogar 764 24

2nd Place: Joseph L. Butts 729 16

3rd Place: Michael E Martin 714 17


SPM- 1st Place: Reece Lauffer 805 34

2nd Place: Jeremy Sperry 802 32

3rd Place: Ernest Unger 790 23


ST- 1st Place: David Hawkins 673 11

2nd Place: Howard Rockhold 537 2

3rd Place: Donald Hoffman 303 4


VET- 1st Place: John D Wheeler Jr. 779 21

2nd Place: A. Michael Matala Jr. 777 21

3rd Place: Jacob Jones 767 19


VT- 1st Place: Duane Shank 661 11

2nd Place: James Cyphers 622 9

3rd Place: Mike Frizzell 611 5


X-BOW- 1st Place: Jason Wilkins 811 37

2nd Place: Greg A Heberlig 787 30

3rd Place: Brain K Miller 775 30


YH- 1st Place: Wyatt Burress 826 40

2nd Place: Skyler Boice 824 34

3rd Place: Jordan Ross Goble 817 41


YMR 13-14: 1st Place: Riley Wolford 840 40

2nd Place: Ben Ferrell 827 38

3rd Place: Ricky Wright 819 31


YMR 15-17: 1st Place: Brady Myers 814 34

2nd Place: Tray Markham 804 31

3rd Place: Alex Kirkland 803 30

 


 

Latest news